Turnaj o Pohár primátora Zvolena (23. 08. 2003)

Už jedenásty ročník Turnaja o Pohár primátora mesta Zvolen, týždeň pred otvorením sezóny mestskej ligy 2003/2004, odštartoval o ôsmej hodine ráno v sobotu 23. augusta 2003, premiérovo na asfaltovom ihrisku TU Zvolen za účasti ôsmych mužstiev. Po tejto, pomerne komplikovanej vete, bude nasledovať samotná reportáž z účinkovania nášho mužstva - Investexu Zvolen, ktoré pod alternatívnym názvom ŠK Investex bolo jedným zo zúčastnených tímov I. a II. zvolenskej mestskej futbalovej ligy.

ŠK Slovakia - Krištál. Peter Kozárik dostáva prvý gól do svojej siete. Nakoniec však Slovakia zvíťazila 10:2.

Celý turnaj sa odohrával v dvoch rovnocenných skupinách, kde štyri mužstvá bojovali systémom každý s každým o prvé dve miesta tabuľky. To prvé automaticky zabezpečovalo účasť vo finále s prvým mužstvom druhej skupiny. Tímy na druhých priečkach hrali zápas o tretie miesto. Ako sa neskôr ukázalo, obrovským pozitívom turnaja bol nižší záujem zvolenských mančaftov - predsa len - minulý rok bolo v telocvični Rates-u okolo dvadsať tímov a turnaj sa hral dva dni. Dnes tu bolo mužstiev osem a prvýkrát v histórii turnaja sa dodržala i časová línia, takže o štvrtej popoludní boli v krčmách i fináloví účastníci, tak ako stanovil časový rozvrh. Naopak, za podstatné negatívum považujem náväznosť turnaja so samotnou súťažou - konkrétne tresty, žlté, či červené karty sa z nepochopiteľných dôvodov zarátavali do novej sezóny, čo je nezmysel do neba volajúci! V konečnom dôsledku to ale malo pre naše mužstvo pozitívny dopad, pretože odohratím zápasov na turnaji sa odbúrali tresty niektorých hráčov z minulej sezóny a mohli nastúpiť v prvom kole nového ročníka ligy. To však neospravedlňuje výbor LIMFU (ligy malého futbalu), ktorého funkcionári občas vyplodia podivuhodné pravidlá...

Spartakiádna zostava v podaní dvoch pätnástok. Boj o tretie miesto, Slovakia - FC Ležiak 2:0. V popredí neomylný rozhodca Fero Fazekaš.

Ale späť k turnaju. Investex Zvolen dostal do skupiny hviezdami nabitú ŠK Slovakiu, Krištál a nevyspytateľný druholigový Výmet. Kým Slovakia budila rešpekt novými posilami (dvoch najlepších hráčov nášho mužstva cez letnú sezónu neviem akým spôsobom nalákala k sebe), čerstvý druholigista Krištál už neraz potrápil i najsilnejších protivníkov (napriek tomu získal v minulej sezóne len jeden bod a vypadol z I. ligy) a Výmet sa podceňovať tiež neoplatilo. Ešte si totiž niektorí pamätáme obrovskú hanbu z minulého roka, kedy sa jeho hráči vybičovaní obecenstvom i alkoholom, postarali o najväčšiu senzáciu turnaja a vyradili náš tím po hanlivej prehre 0:2 z ďalších bojov. Našťastie však tento rok čosi podobné nehrozilo, Výmeťáci sa totiž deň dozadu zrúbali pod obraz Boží a na turnaji v tomto duchu úspešne pokračovali.

ŠK Investex tesne po postupe do finále. Chlapi, máme dve hodiny času, opovážte sa však vypiť čo len jedno pivo!

Hneď prvý zápas sme hrali so Slovakiou. O pol deviatej ráno boli mnohí naši hráči po náročnej noci (predsa len bol včera piatok), napríklad ja konkrétne som šiel spať o piatej ráno. Nič nenasvedčovalo tomu, v čo turnaj nakoniec vyvrcholil. Hráči súpera, ktorí po minulotýždňovej prehre 2:3 v priateľskom zápase s nami, chceli odčiniť prekvapivú prehru a pustili sa do nás s vervou ako cigáň do jablkového vína. Ani sme sa nenazdali, bolo 2:0 pre nich. Po polčase sa však obraz hry zmenil. Sporadické akcie sme vyprodukovali i my, veď v niektorých hráčoch už klesol zbytkový alkohol na minimum. Po troch prekrásnych góloch sme zopakovali minulotýždňové víťazstvo (vtedy sme taktiež prehrávali po polčase 0:2) a výsledkom 3:2 sme sa postarali o prvú senzáciu.
ŠK Investex - ŠK Slovakia 3:2 (0:2)

Víťazi turnaja - Investex.
Hore: Maťo Ondrejka, Miro Belička, Jano Paraj, Jožo Lintner, Olo Janeček.
Dole: Ľubo Šovčík, Maťo Micheľ, Milan Maňka, Maťo Tužinský a Ľubo Kurek.

V zápase s Krištálom sme potrebovali vyhrať. Víťazstvo nám zaručovalo finále bez ohľadu ako dopadne náš posledný zápas v skupine s Výmetom. Polčas 0:0 však neveštil nič dobré. Húževnatý súper zamuroval obranu a dobrý výkon podával i jeho brankár Rado Jelínek. Druhý polčas však bol už o niečom úplne inom. Kondične slabšie disponovaní hráči Krištálu už nekládli odpor z prvého polčasu a moji spoluhráči ich dokonale rozbili. Výnimkou neboli ani akcie na jeden dotyk, ktoré ocenili i prítomní diváci. Kiežby nebolo fotografovanie z brány aktom podceňovania súpera hodnotenom dľa pravidiel červenou kartou, bol by som spravil i pár záberov. Výsledok 8:0 demonštruje obrovskú prevahu Investexu, ktorý sa po tomto zápase mohol pripravovať na podvečerné finále.
ŠK Investex - Krištál 8:0 (0:0)

Trofej pre najlepšieho brankára, ja a vyjadrenie názoru nejakého debila, čo nemá rád, keď sa fotím :-)

O jednej hodine popoludní sme hrali posledný zápas v skupine, ktorý bol už len formálnou záležitosťou. ŠK Slovakia totiž vyhrala svoje ostávajúce dve stretnutia a to víťazne, ale i prípadná prehra nás s Výmetom by ich odsunula na druhú priečku - o víťazstve v skupine totiž rozhodoval vzájomný zápas a ten sme vyhrali práve so Slovakou. Každopádne sme nechceli nechať nič na náhodu a pred stretnutím sa pila len kofola. Chlapci z Výmetu boli ale už poriadne vymetení a na ihrisko sa po mnohých urgenciách dostavili dvaja. Začiatok zápasu museli suplovať ich priateľky v dresoch tých, ktorí sladko odfukovali na striedačke v ríši snov a prázdnou fľašou v ruke. Prvé minúty sa niesli v rozpačitom pokopávaní si lopty v spoločnosti šarmantných Výmeťáčok. Keď sa podarilo druholigových alko-aktivistov pobudiť a nejakou záhadou i dopraviť na ihrisko, začal sa v piatej minúte zápas. Polčasový výsledok si síce nepamätám, ale keďže na našej striedačke panovala dobrá nálada, tipujem, že bol priaznivý. Mám dojem, že tak okolo 4:1 pre nás. Ten konečný je však podstatný. 13:1 - to nie je preklep, to je fakt. A to ešte výborne zachytal brankár Výmeťákov, ktorý jediný pôsobil triezvym dojmom. Chlapci v čiernych dresoch bezprostredne po stretnutí zbalili svoje pakšametre, odplazili sa naspäť do krčmy a od tej chvíle o nich nikto nechyroval. Nás čakalo finále!
Investex - Výmet 13:1 (4:1)

Prípitok tesne po dorazení do krčmy. V tej chvíli majiteľ posilnil zmenu o ďalšiu čašníčku. Už nás pozná, vedel čo ho čaká.

15:25 hod. Ak som v úvode spomínal, že sa dodržiaval časový rozvrh, nebola to celkom pravda. Jediná výnimka potvrdzujúca pravidlo sa predsa len objavila. V súboji o tretie miesto sa totiž stretli mužstvá ŠK Slovakia a 1. FC Ležiak. Posledne spomínaný tím však tesne predtým dohral náročný zápas v skupine (tá bola napodiv veľmi vyrovnaná a o víťazovi rozhodovali vzájomné zápasy) a po 2 x 15-tich ťažkých minútach si museli hráči v červeno-čiernom trochu oddýchnuť. Takže i finále sa začalo o čosi neskôr. Mimochodom v zápase o tretie miesto v tréningovom tempe porazila Slovakia Ležiak 2:0 a odniesla si „bronzový“ pohár. My sme sa tešili na Giton Doprastav. Ten bol takpovediac v krízovej zostave, hráčov základnej zostavy museli suplovať náhradníci, dokonca i hráči iných mužstiev. Napriek tomu bol Giton pre nás viac než vyrovnaný súper. Konečne som si schuti zachytal a tak trošku neskromne povedané i vychytal turnajové víťazstvo Investexu. Najmä v druhom polčase Giton vyhecovaný minimálne dvadsiatkou vlastných divákov nás neraz zatlačil do hlbokej defenzívy, pričom musím priznať - keď som už nestíhal ja, suplovali obrancovia a neraz i žrde brány. Nervózny zápas sme našťastie udržali vo vlastnej réžii a víťazstvom (ktoré síce nedemonštruje priebeh zápasu) 4:1 sme sa poprvýkrát v histórii zvolenských turnajov ocitli na PRVOM mieste!
Finále: Investex - Giton Doprastav 4:1 (2:0) góly: Lintner, Kurek, Šovčík, Belička - Kubinec

Nekvalitná fotka zo záveru akcie, keď už bola tma a nálada na vrchole.

Na záver už len jeden postreh - tí, ktorí poznáte jeden krásny francúzsky komix - Asterixove a Obelixove dobrodružstvá - viete, ako vždy končia ich výpravy. Áno, za jedným obrovským okrúhlym stolom v dedine, kde sa potom všetci zrúbu a to bez výnimky. Čosi podobné vo mne evokujú všetky akcie nášho mužstva, či už ide o tréningy, turnaje, alebo iné aktivity. Vždy to končí rovnako a to bez ohľadu na úspech v turnaji, či v zápase. Ale takých mužstiev máme vo Zvolene veľa, preveľa. Však i po turnaji obsadili všetky krčmy na námestí. No len jedno z nich získalo v jedenástom ročníku turnaja o Pohár primátora mesta Zvolen 2003 tú najjagavejšiu trofej. INVESTEX ZVOLEN. Vďaka!