podriaďujem výberu, tú vlnovú nádheru, mediálneho záberu, svetového éteru...

O rádiách... (neaktualizované)
Boli to krásne časy, keď sme si po zakúpení drahého rádiomagnetofónu v Tuzexe, alebo po jeho dovlečení spoza „železnej opony“, museli u samozvaných odborníkov pretaktovať veľmikrátkovlnnú škálu (tzv. západnú) na rozsah východný, v ktorom v našej drahej socialistickej vlasti vysielalo celé spektrum rozhlasových staníc štátneho rozhlasu, čiže Hviezda, Bratislava a Devín. That’s all. Niektorí šťastnejší, ktorí bývali v našom meste od štvrtého poschodia vyššie, alebo na kopcovitých sídliskách, mali možnosť si naladiť i frekvenciu 99,9 FM, kde vysielal tretí okruh Rakúskeho rozhlasu, pamätné ö3. Jeho vysielanie slúžilo nielen na poludňajšiu pohodu, príjemné „gutennacht“ zaspávanie, ale v nespočetných prípadoch si ho slovenskí discjockeji nahrávali na Emgetonky, čo na diskotékach vyvolávalo občas veselé situácie, napríklad, keď v nočných hodinách v skvelej nálade zabávajúceho sa kolektívu „Brigády socialistickej práce“ prerušil najnovší hit „Modern-Talkingujúceho Brata Luiho“, príjemný hlas rakúskeho moderátora, oznamujúci, že práve odbilo „Zwölve Stunde“ a je čas na príjemný obed v priestoroch viedenského Prátra. Boli to krásne časy, keď najväčším svetovým hitom hraným na východnej škále slovenských rádií bola sovietska Vernisáž od nemenovanej (no vtedy dosť obletovanej) víťazky Bratislavskej Lýry. Zrazu sa však nad východný blok prenieslo mračno revolučných myšlienok a tu zrazu bum! Pád režimu, u nás skôr známy pod básnickým pojmom „Nežná revolúcia“. Hurá! Veď revolúcii sa nevyhol ani slovenský éter. Po deväťdesiatom začali i na zabudnutom Slovensku pribúdať rádia skoro takým tempom ako sa začali so zarytých materialistických komunistov stávať presvedčení kapitalisti s kresťanskými myšlienkami. A vtedy som si, napriek svojim útlym štrnástinám, uvedomil, že ma to celé začína zaujímať oveľa viac, ako modely železnice typu TT, ktorým som v tej historickej dobe, holdoval. Od vzniku prvej súkromnej stanice s názvom Fun Radio, neprestávam monitorovať slovenský (v mnohých prípadoch i priľahlý éter) do dnešných, taktiež historických, dní. I preto som vytvoril túto novú rubriku, ktorá by mala mapovať nejaké tie moje názory, pozorovanie, úvahy týkajúce sa slovenského rozhlasového (sem-tam i televízneho) éteru.

www.hemendex.sk - to je info pre tých, ktorí tu vidia len túto rubriku, bez ľavej i hornej lišty. Tam si kliknite, aby ste to tu videli nakomplet, či vlastne ako to vlastne je... :-))) 

AKTUALITY Z ÉTERU (teda najmä v regióne Zvolen)

17. 06. 2002
Zaujímavý objav som učinil, keď som počúval cez internet pražské rádio EXPRES. Jeho hodinový jingel je možno dynamický i kvalitný, keby však nebol ukradnutý. Však skúste porovnať tieto dve identifikačné znelky, či nie sú záhadne podobné...   
• Napísal som NOVÝ ČLÁNOK - keď už som trochu počúval tie české rádia. A ešte jeden chystám. Joj, a ešte som doplnil niekoľko nových JINGLOV.

10. 06. 2002
Už vyše mesiaca je vypnutý zvolenský i banskobystrický vysielač Rádia Forte. Podľa zákona je svojvoľné vypnutie vysielača po 30 dňoch prehodnocuje Rozhlasová Rada, ktovie, či je to tak i v tomto prípade. V R. Forte údajne momentálne prebiehajú veľké personálne zmeny, nám, poslucháčom ostáva len dúfať, že budú k celkovému oživieniu momentálne krachujúceho trnavského rádia.
Fun Radio Bratislava dnes oslavuje 12. výročia svojho vzniku. 10. júna 1990 bol prvý deň vysielania bratislavského štúdia, ktoré vtedy „hralo“ len dve hodiny denne na frekvencii 94,30. Postupom času sa rádio rozrástlo počtom frekvencií i rozsahu vysielania na súčasných 24 hodín. Počiatočná drvivá počúvanosť mu momentálne klesla a v súčasnosti sa radí až na štvrté miesto, čo sa snaží zachrániť všetkými možnými, serióznymi i diskutabilnými spôsobmi. V dnešný deň prišli do vysielania s novými jinglami (nie a nie im prísť na chuť) i novým, francúzsko-belgickým logom. Napriek mojej súčasnej antipatii (ale kedysi som FR miloval) mu prajem veľa úspechov a veľa spokojných poslucháčov do ďalších rokov.
• Chystám jeden článok, len ho ešte musím dať okorigovať kompetentným. Spomeniem...

04. 02. 2002
Rádio Rebeca je mŕtve. Po vzájomnej komunikácii s ľuďmi zdieľajúcimi rovnaké nadšenie (v tomto prípade hrôzu) z mediálneho éteru, sme hodnotili túto strašnú skutočnosť ako jednu z najväčších drzostí a korupcií v elektronicko-mediálnej histórii Slovenska. Bratislavské kobylky postupne požierajúce celý rozhlasový trh na Slovensku zožrali i túto, do týchto chvíľ najpočúvanejšiu stanicu severného Slovenska. Od víkendu sú zrušené takmer všetky hitparády i niektoré relácie. Objavili sa i jingle - Rádio Rebeca, najlepšia hudba 80-tych rokov, pričom i pri skladbách na želanie si rádio vyhradzuje hudobný výber do roku 1992. Celé vysielanie inkliminuje k programovému schématu ich nového „vlastníka“ rádiu City B1 Bratislava, ktoré už onedlho s najväčšou pravdepodobnosťou nahradí z väčšej časti vlastné vysielanie Rádia Rebeca. Všetko to ešte musí schváliť Rada pre vysielanie a transmisiu, ale ako to v takýchto prípadoch chodí, výsledok je zrejme jasnú už teraz. Osobne som zvedavý, ktoré rádio to „odnesie“ najbližšie...

27. 01. 2002
• Ten kovový predmet, spomínaný o odstavec nižšie sa nakoniec ukázal ako vykrývač Globtelu, takže žiadne nové rádio sa vo Zvolene nekoná.
• Vážne obavy mám o Rádio Rebeca. Jediná stanica, ktorá hrá kvalitný rock je v ohrození. Zatiaľ sú všetky správy neoverené, ale veľké obavy majú i ľudia, ktorí sú do problematiky zasvätenejší viac, než ja. Nejdem tu vymenovávať možné alternatívy, ako som spomínal, nie sú overené a ja dúfam, že ide len o dohady. Jasné je však to, že už niekoľko dní nefunguje web-stránka spomínaného martinského rádia.
• Nové weby - Rádio Dúha a Rádio Hit FM (dopl. web)

15. 12. 2001
• Dnes som cestou na jeden futbalový zápas zbadal na streche Technickej univerzity nebývalý vertikálny kovový výjav týčiaci sa k ozónovej diere. Asi desať metrov od dávnejšie nainštalovaného vysielača Rádia Forte sa buduje vysielač nový. Zatiaľ neviem či patrí do terestriálneho ponímania rozhlasových, televíznych alebo telefónne-mobilných prevádzkovateľov, keď to však zistím, bude tento bledomodrý chlievik prvý, v ktorom to uverejním :-)))
btw: keby som mal digitálny foťák, už je tu aktuálny „džejpeg“. Nemám... som chudobný.

06. 12. 2001
• Nemožné sa stalo skutočnosťou - FORTE znovu vysiela na zvolenskej i banskobystrickej frekvencii!!! Napriek informáciám z dôveryhodných zdrojov, ktoré nemôžem momentálne zverejniť a vďaka ktorým som si myslel, že stredoslovenské frekvencie už nikdy nevylúdia džingle tohto rádia, FORTE znovu žije. Ja len dúfam, že for ever! Mám ho totiž (nech je akokoľvek zničené komerčnými a nereálnymi snami jeho majiteľov), rád. Ďalšie info na: www.radia.sk, i jeho konkurencii www.radioweb.sk :-) ...aj keď sa stále hádajú, chlapi nepodarení ;-))))
• Ľavý kanál banskobystrickej frekvencie Rádia Okey stále „čviriká“. Zodpovední zrejme mapujú iba terén dosahu vysielačov bez ohľadu na kvalitu „čistoty“
ich vyžiareného signálu. A to už dosť dlho!

november 2001
• Každodenne chodievam do práce okolo zvolenského vysielača Rádia Forte (92,6) umiestneného na budove Technickej univerzity. Dosť divné mi ale v prvých novembrových dňoch pripadalo, keď som signál spomínaného rádia nedokázal na mojom walkmane naladiť ani v bezprostrednej blízkosti tejto opachy. Z hodnoverných zdrojov mi je, žiaľbohu známa pravdepodobnosť rovnajúca sa istote, že tento stožiar bude v budúcnosti slúžiť nanajvýš ako nový domov bocianích alebo havraních rodín... Rádio Forte vyplo i Banskú Bystricu (99,5). Je to už tretí vysielač, ktorý rádio odpojilo, i preto predpokladám, že jeho decembrové narodeniny nebudú dvakrát veselé...
• Avizoval som už novú stránku venujúcu sa rozhlasovému dianiu na Slovensku. Slovenský mladší brat českého www.radia.cz vznikol začiatkom septembra 2001 a nájdete ho na TEJTO adrese. Prisľúbil som pasívnu spoluprácu :-)

STARŠIE AKTUALITY

 

České rádiá II. (rádiá z internetu) NOVÉ

Stala sa nám vo firme taká vec - šéf sa buchol po vrecku a zaplatil 128 kilobajtovú linku, ktorá mi po niekoľkých rokoch konečne ponúkla takú vymoženosť - naladiť rádiá cez internet. Vec, o ktorej som kedysi mohol len snívať. Zahraničné rádiá. V tomto príspevku sa pozriem na tie, jazykovo najbližšie, české. (17. 07. 2002)
POKRAČOVANIE

 

Rock FM rádio v jeho počiatku

Kiežby som nebol taký nezodpovedný bordelár! Už asi polroka mám od kamaráta požičaný časopis, ktorý vyšiel v roku 1991, teda v roku, kedy Rock FM radio začalo svoje vysielanie. Opísal som pár článkov, zoskenoval niekoľko fotografií. Žiaľ, niekde som ho založil a už niekoľko týždňov netuším, kde. Jediné, čo sa zatiaľ zachovalo (pretože i fotky sú niekde, zrejme v nenávratne) je spoločná fotografia v podobe stredostránkového posteru vtedajších zamestnancov rádia. A ponúkam ju, vzhľadom na obmedzenú 530 pixelovú šírku stránky na TOMTO MIESTE. Snáď neskôr bude i viac...  

 

Staré program. štruktúry rádií 

Archív je raz super vec! V bordeli môjho šuflíka som objavil niekoľko rokov staré časopisy dnes už zaniknutého týždenníka Rozhlas a Televízia. Na ich čiernobielych a časom i farebných stránkach, uvádzali programové štruktúry okrem iného aj súkromných rádií. A tak som ich v nestráženej chvíľke na svojom pracovisku odskenoval a tu uviedol. Prvé dva stĺpce (čiernobiele) sú z konca roku 1993 a tie farebné nižšie, sú z obdobia roku 1994. Divná úchylka, všakže?
POKRAČOVANIE
________________________________________________________________

Druhá séria programových štruktúr slovenských rozhlasových staníc pochádza z archívu kamaráta Jana - jeden z tých, s ktorými naivne snívame v ranných cestách autobusom a večerných pivách, o vlastnej rozhlasovej stanici. Jemu našťastie mama výstrižky z novín, tak ako mne, nezahodila, i preto tu vďaka tejto skutočnosti uvediem program troch rádií, z ktorých už jedno neexistuje.
POKRAČOVANIE

 

Vianoce a Silvester v médiách

Koniec roka patrí predovšetkým oslavám sviatkov pokoja a mieru, ktoré človek väčšinou trávi doma pri papučovej forme zábavy. Dokonca i posledný deň roka (v tomto prípade i tisícročia) je v poslednej dobe pre väčšinu národa výborným dôvodom k presedeniu, či preležaniu pri televízoroch, v občasných prípadoch i pri rádiách. Napriek tomu, že som bol počas sviatkov pomerne rozlietaný, podarilo sa mi občas na chvíľu naladiť niektoré zo slovenských rozhlasových staníc. A moje stručné a neobjektívne postrehy som zhrnul do pár riadkov.
POKRAČOVANIE

 

Jingle rádií                           Aktualizované 

Každé rádio má svoje vlastné znelky, ktorými sa odlišuje od ostatných. To som nepovedal žiadnu novinu. Tou je len zavedenie tejto rubriky. Pretože mnoho slovenských rádií má lepšie jingle ako playlisty, sledujem u nich najmä tento vývoj. Taktiež u mnohých rozhlasových staníc je úroveň vlastných prezentácií úbohá, čo tiež treba sledovať. A v neposlednom rade som sa zameral i na rádia, ktoré už v éteri nikdy neodznejú. I preto som z mojich mnohých kaziet, alebo priamo z vysielania, stiahol niekoľko tých zvučiek, na ktoré môžu/mohli byť rádiá buď hrdé, alebo sa za ne môžu hanbiť. Však posúďte sami. (MP3)
POKRAČOVANIE

 

České rádiá

Veľmi jasne si spomínam na dobu, keď som všetko porovnával. Od vizáže zápalkovej škatuľky až po ťažkotonážne bombardéry. Tejto mojej vtedajšej a nevinnej úchylke sa nevyhli i priekopníci mediálneho éteru svetových veľmocí, ale i bývalých satelitov Sovietskeho zväzu, teda nás. Niekedy okolo roku 1993 som zo všetkých možných zdrojov porovnával rozdiely medzi slovenskými a českými médiami, pričom som vždy skepticky konštatoval, že naši západní bratia sú v rámci mediálneho éteru na tom o čosi, ak nie o veľa, lepšie.
POKRAČOVANIE 

 

S novým rozmerom, letím éterom...

Nová rubrika, ktorá by mala mapovať slovenský éter totálne subjektívnou formou, prostredníctvom mojich poznatkov, názorov, ktoré som si počas dlhých dní i nocí odpočúvania niekoľkých slovenských rádií, nadobudol a tu zverejnil. Podotýkam, že pôjde o názory neodborné, oficiálnymi informáciami nepodložené, bude to len taký mediálny guľáš, ktorý som sa rozhodol na tomto mieste vyjadriť.
Ako prvé sa o slovo hlási:

FUN RADIO BRATISLAVA
Najstaršia slovenská súkromná rozhlasová stanica vznikla 
ako jedna z troch pobočiek francúzskeho Fun Radia (Belgicko, Rumunsko, Slovensko) na Slovensku v júni roku 1990. 

POKRAČOVANIE

 

Rádiá, ktoré pokapali...

Doba je zlá, to si uvedomuje už snáď i ten najoptimistickejšie zaslepený prívrženec súčasnej vlády a mnohým súkromným firmám sa nedarí. Pretože i rozhlasové stanice patria medzi súkromný sektor, krachujú rovnako úspešne ako podniky i firmy, ktoré nezvládli súčasný trend slovenskej ekonomiky. V dnešnej téme sa budem venovať rádiám, ktoré by ste momentálne márne hľadali v priestore mediálneho éteru slovenského veľmikrátkeho vlnenia. Pretože som mal možnosť niektoré z nich, momentálne nebohé, poznať v čase ich prekvitajúcich dní, dovolil by som si venovať im malú spomienku na svojej stránke. Samozrejme - in memoriam.
POKRAČOVANIE



Vo všetkých prípadoch ide o informácie, ktoré sa nemusia zhodovať so skutočnou realitou. Jednoducho som použil materiály, ktoré som za posledné roky nazbieral z rôznych zdrojov. Preto odmietam akúkoľvek zodpovednosť za spomenuté fakty a v prípade nejakých dezinformácií sa poškodeným objektov ospravedlňujem.